JAK KEMPOVAT NA DIVOKO V ČR?

19.7.2021 |

Přemýšlíte nad spaním pod širákem či cestování s karavanem po přírodě, ale nechcete být navázáni na kemp? Kempování na divoko se zdá být velice volné a osvobozující, ale má svá pravidla, která je lepší dodržovat. Shrnuli jsme vám pár rad a tipů jak na to.

MAPA MÍST PRO KEMPOVÁNÍ NA DIVOKO

U kempování na divoko nemáte žádné zázemí, na které se spolehnout. Proto je lepší se dobře připravit a předem si vytipovat místa ke spaní. S tím se pojí i veškerá omezení a legálnost. My můžeme doporučit aplikaci bezkempu.cz, která za vás tyto starosti vyřeší. Zobrazují místa po celé České republice, na kterých není problém přespat. V daném prostoru pak můžete pobývat legálně za menší úplatu majitelům. To se vyplatí pro cestovatele s karavany a auty kvůli hledání parkování. Lidé poskytují své vlastní pozemky a vy tak můžete objevovat zajímavá místa, do kterých byste jinak neměli přístup.

Pokud by vám tato aplikace nevyhovovala nebo chcete ušetřit své náklady, můžete zkusit klasické mapy.cz. Najdete tam označení Přístřešek a Nocoviště, tak máte jistotu, že je místo vhodné pro přespání, ale už vám nikdo nezaručí že je to 100% legální.

Při výběru myslete na základní potřeby jako je voda. Zda-li k ní máte přístup či jaká je vaše spotřeba. Dále také vzdálenost nejbližšího civilizačního bodu, na který se v případě nouze obrátit. V neposlední řadě o jaký typ terénu se jedná. Je totiž mnoho různorodých možností, zde uvádíme pár míst:

  •  louky
  •  lesy
  •  u rybníků či potoků
  •  plac pod sjezdovkou
  • zahrady 
  • farmy

Existují i netradiční místa, která zahrnují i přístřešek jako včelín, teepee stan, dřevěnou chatičku či pokud máte rádi společnost, můžete zkusit přespat na farmě mezi koňmi. Je na vás, co uznáte za vhodné. Lepší je vždy zjistit, jak je to s povolením. Se zmiňovanými aplikacemi máte však jistotu bezstarostného cestování.

 NA CO DÁT POZOR A ČEMU SE VYVAROVAT

Poté, co jste vybrali místo, je lepší si ujasnit některá pravidla přespání. Připravili jsme pro vás list věcí, na které nezapomenout při kempování na divoko. Množství zákazů a pravidel se odvíjí od místa přespání. Existuje různých oblastí jako je NP – Národní park, CHKO – Chráněná krajinná oblast, přírodní rezervace, území obce a soukromý pozemek. Nejlépe pomůže iKatastr.cz, který vám řekne, na co brát zřetel. My jsme shrnuli pár obecných pravidel a rad, abyste alespoň měli jistotu, že se druhé ráno vzbudíte bez komplikací. 

List pravidel pro stanování na divoko

  • Vždy dbejte na svoji bezpečnost a své základní potřeby.
  • Nenarušujte noční klid v přírodě. I když si myslíte, že jste sami, akorát na sebe upozorňujete.
  • Buďte ohleduplní a nezanechávejte za sebou odpad.
  • Pokud cestujete s karavanem či autem, vyberte si vhodné zázemí pro stání, abyste nepřekáželi ostatním.
  • Nekácejte stromy, neničte ani rostliny a k okolí se chovejte s respektem.
  • Rozdělání otevřeného ohně se smí 50 m od hranic lesa.
  • Sběr lesních plodů a hub je v CHKO i v soukromých lesích povolené, avšak v národních parcích je to zakázané.
  • Z lesů lze odnášet jen suché na zemi ležící klestí do 7 cm

Rádi byste zkusili kempování na divoko mimo Českou republiku?  Ve většině evropských zemí je kempování na divoko zakázané. Jedná se především o Německo, Rakousko, Švýcarsko. Tolerována je jedna noc, to však neplatí pro přírodní rezervace.

Naopak Norsko je rájem pro kempování na divoko. Neexistují tu žádná omezení a stejně jako  v Rumunsku se dá kempovat téměř všude. Také ve Francii kempování milují. Sice se vždy musíte domluvit s majiteli soukromých pozemků, ale vyskytuje se zde veliká tolerance. Stejná situace platí i pro Polsko, kde také platí veškerá pravidla o kempování.

 V Čechách je lepší získat souhlas majitele pozemku, vždy se dá dohodnout. Pokud však nevíte, komu dané místo patří, stačí následovat zmiňované kroky a jsme si jistí, že se vyhnete zbytečným problémům.

CO SI VZÍT S SEBOU A NA CO NEZAPOMENOUT?

Spát se dá jakkoliv, ale pro příjemný prožitek v přírodě máme vytipované věci, bez kterých bychom se neobešli. Je lepší přespávat na lehko, proto během léta nesmí chybět spolehlivá karimatka na podložení hamaky či žďáráku. Pro méně přívětivé počasí je lepší pevný přístřešek nebo stan. Čelovka nebo baterka se hodí jak do temných nocí, tak i kvůli bezpečnosti.

Pro správný prožitek z cesty nesmí chybět ani dobré jídlo. Mějte však na vědomí, že oheň nelze tak snadno založit. Najít ohniště zabere také spoustu času a váže se na to souhlas majitele pozemku. Proto za nás cestovní vařiče jsou nedílnou součástí. 

Tento menší dřevo- plynový vařič je ekologický, vhodný pro vaření v přírodě. Jako palivo lze využít líh, dřevo, třísky, šišky, mech i slámu. Je vyroben z nerezu a rafinovaným systémem vedení plamene zabezpečuje rychlé vaření v extrémních podmínkách. Lze jej složit na 11,6 cm, což ocení náročnější uživatelé. Při kempování máte jistotu, že vás čeká teplé jídlo a jen těžko si vás s tímto malým vařičem někdo všimne.

Přejít na e-shop

Přejít na e-shop

Neradi se však lopotíme s těžkými věcmi, proto využíváme outdoorové nádobí, které nezabírá tolik místa. Součástí je i příbor, bez kterého by to nešlo! Skládá se nejen z misky, ale také i pánve. Řeč je o teflonové sadě Alpamayo, což je povedená sada z hliníku. Výhodou je nenáročná údržba a pohodlné vaření, pokrm se snadno připraví a nepřipaluje. Pokud nejedete ve větší skupině, tohle je za nás ta správná volba.

Přejít na e-shop

 S takovou výbavou jsme nasyceni a v plných silách vyrazit další den na dobrodružství

HROZÍ VYŠŠÍ RIZIKO NEBEZPEČÍ

Maximální opatrnost je základ cesty. Především u kempování na divoko hrozí větší riziko nebezpečí. Bezpečnost je také jeden z našich prvních bodů v listu pravidel při kempování na divoko. I když můžete mít pocit úplné samoty, vždy je tu pravděpodobnost nezvaných hostů. Jak jsme zmiňovali, rádi jezdíme na lehko, proto se pokuste omezit přepravování cenností a peněz. Noste s sebou nejdůležitější věci a dbejte na své základní potřeby. Opatřete se proti krádeži a zabezpečte vše, co je možné. Pokud cestujete v karavanu, nezapomínejte na okenní a dveřní zámky. Vždy vše zkontrolujte a buďte obezřetní. Pokud se dostanete do nepříjemné situace, dbejte na vstřícnost a slušné chování. Vyvarujete se tím zbytečným výhružkám a sporům. V nejhorším případě je lepší spor řešit s policií. Buďte rozumní a vybírejte místa, která jsou osvědčená, vyhýbejte se neoznačeným místům, zbytečně se dostáváte do rizika nebezpečí.

Když teď znáte veškeré informace o kempování v divočině stávají se z vás takzvaní „bezkempaři“. Važme si přírody a volnosti, kterou máme. Hurá do přírody za zpěvem ptáku a krásnými výhledy!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *